MIKULÁŠSKI ŽIDIA

 

Prehliadková trasa za strhujúcimi osudmi osobností významnej komunity, ktorá viac ako dve storočia spolutvorila dejiny mesta.

 


DOZVIETE SA: 

Prvé židovské rodiny prišli do Mikuláša okolo roku 1720. Odkiaľ a na koho pozvanie? A ako židia pomohli ekonomickému rozkvetu mesta? Kde sa presadili ich vzdelaní a rozhľadení príslušníci? Kontinuitu životaschopných generácií pretrhla 2. svetová vojna a holokaust. Vtedy sa aj z obyčajných ľudí stávali hrdinovia. Tak ako evanjelický kňaz Vladimír Kuna, ktorý zachránil 26 židovských detí. A čo židovská študentka Margita Schwalbová zachraňujúca ľudí priamo v koncentračnom tábore? Ako sa vyvíjali ďalšie osudy židovskej komunity? 
 

    

ZAŽIJETE:

Vypočujete si príbehy odvahy a lásky k blížnemu, ale tiež talentu a podnikateľských úspechov miestnych židovských rodín. Ožijú v podaní turistického sprievodcu, ktorý vám ich vyrozpráva v historickom centre na miestach, kde sa skutočne odohrali. Jeho rozprávanie umocní návšteva pôsobivej a veľkolepej synagógy, ktorá v meste ostala ako výkričník dejín.

  

ZÍSKATE VIAC:

So sprievodcovskou službou získate vstup do mikulášskej synagógy, ktorá vyniká nielen svojou veľkosťou, ale aj nádhernou secesnou modro-zlatou štukovou výzdobou. 


ČO POVEDALI ÚČASTNÍCI PREHLIADKY MIKULÁŠSKI ŽIDIA?

Monika, Liptovský Mikuláš: „Hoci bývam v Liptovskom Mikuláši a historickým centrom prechádzam často, o väčšine židovských obyvateľov som doteraz nepočula. Skutočne zaujímavé, odporúčam.“

Andrej, Trenčín: „Zaujal ma príbeh o Samuelovi Fischerovi, ktorý založil vydavateľstvo Fischer Verlag a ktoré funguje dodnes.“

Beata, Košice: „Topkou pre mňa bola návšteva synagógy. Sprievodkyňa určite nepoužila slová „majestátna, veľkolepá“ zbytočne. Naozaj taká je.“  
 

MAPA PREHLIADKOVEJ TRASY:


CENNÍK: 

dospelý: 3,40 €
dieťa od 6 rokov do 15 rokov, senior, s Liptov Region Card: 2,80 €
dieťa do 6 rokov bezplatne 

Sprievodcovskú službu organizujeme v minimálnej cene 29 € (dostatočný počet osôb alebo doplatok). INFORMAČNÉ CENTRUM má právo prijať zálohu vo výške 50 % ceny sprievodcovských služieb.
Cena je vrátane vstupu do Mikulášskej synagógy.
Sprievodcovskú službu ponúkame v slovenskom a anglickom jazyku. Cena je rovnaká pre obe jazykové verzie.  
Prehliadková trasa vedie historickým centrom a trvá 1 hodinu. Sprievodcovské služby sa konajú v každom počasí.

 

 

Už ste absolvovali prehliadkovú trasu Mikulášski židia? Podeľte sa o svoje spomienky! Prosím píšte sem